2021 Graduate Award for Distinguished Achievement Recipients

Each year the university’s six colleges select graduate students to receive the Graduate Award for Distinguished Achievement. The recipients are honored for their outstanding academic performance and service to the profession, department, and community.

One award recipient from each college is selected for special honors as the graduate college hood. On behalf of their college classmates, they have received the symbolic investiture of the hood.

The Lam Family College of Business

Yasmin Wafik Aly
Master Business Administration

Nicole Christina Chacon
Master Business Administration

Trea Marie McElhone
Master of Science, Accountancy

Kelley Fanshaw Nelson
Master of Science, Business Analytics

Sina Shariati Samani
Master of Science, Business Analytics

Garrett Adam Richard Young
Master of Science, Quantitative Economics

The Graduate College of Education

Lakshmi Balasubramian
Doctor of Philosophy, Education (Special Education, Joint Program with University of California, Berkeley)

Shiba Atuhire Bandeeba
Master of Arts, Education (Equity and Social Justice in Education)

Emily Alexandra Bugos
Master of Arts, Education (Early Childhood Education)

Isauro Escamilla Callan
Doctor of Education, Educational Leadership

Tianying Chen
Master of Arts, Education (Secondary Education)

Syrena Catudan David
Master of Arts, Education (Elementary Education)

Vashti Lynn Ferguson
Multiple Subject Teaching Credential

Clara Amalia Gomez Hutar
Master of Arts, Special Education

Tina Lin
Master of Arts, Education (Instructional Technologies)

Lavandon Tairie Nelson
Single Subject Teaching Credential

Kimiko Lindsey Yakushi Petsche
Master of Arts, Education (Adult Education)

Shelby Rose Rice
Master of Arts, Education (Special Education)

Manisha Sahni
Master of Arts, Education (Educational Administration)

Renee Starowicz
Doctor of Philosophy, Education (Special Education, Joint Program with University of California, Berkeley)

Sara Burton Ucar
Master of Arts, Education (Special Eduction)

Alex Andrea Westerlund
Master of Arts, Education (Equity and Social Justice in Education)

Mizuki Yasumi
Master of Arts, Education (Early Childhood Education)

The College of Liberal & Creative Arts

Satomi Abe
Master of Arts, English (Teaching English to Speakers of Other Languages)

Tatiana R. Anoushian
Master of Arts, Cinema Studies

Ichinkhorloo Batnasan
Master of Music, Music

Rebecca Elizabeth Berry
Master of Arts, Humanities

Xinyu Vanessa Chen
Master of Arts, Chinese

Enrique Manuel Sanchez De Guzman
Master of Fine Arts, Creative Writing

Kayla Juliana DeFino
Master of Arts, International Relations

Chloe E. Donnelly
Master of Arts, English (Linguistics)

Nancy Katherine Fishman
Master of Fine Arts, Creative Writing

Alia Ghafur
Master of Arts, Philosophy

Erica Rose Hill
Master of Arts, Anthropology

Rachel Gray Huefner
Master of Fine Arts, Creative Writing

Neval Pektas Javed
Master of Fine Arts, Creative Writing

Mina Kasirifar
Master of Arts, Design

Caleb John Krywenko
Master of Arts, Philosophy

Jazmine Simone Logan
Master of Arts, Theatre Arts

Ruby Ming
Master of Arts, Museum Studies

Michael Alan Pascoe
Master of Arts, History

Asali Rene Rasmussen Echols
Master of Fine Arts, Cinema

Alyscia Richards
Master of Arts, Political Science

Alba Jeanette Roland Mejia
Master of Fine Arts, Cinema

Elizabeth A. Rosas
Master of Fine Arts, Creative Writing

Hexiang Sun
Master of Arts, Broadcast and Electronic Communication Arts

Monique Therese Ubungen
Master of Arts, English (Composition)

Nicole Feldrup West
Master of Arts, Women and Gender Studies

Laura Elizabeth Williamson
Master of Arts, Comparative Literature

Edwin Tobias Foelker Wolf
Master of Arts, Philosophy

Naomi Lynn Wolff
Master of Arts, Women and Gender Studies

Kristen Marie Wong
Master of Fine Arts, Art

Maria Grazia Gorbea Zuffanelli
Master of Arts, English (Literature)

The College of Ethnic Studies

Megan Dela Cruz
Master of Arts, Asian American Studies

Xinyu Liu
Master of Arts, Asian American Studies

Vanna Nauk
Master of Arts, Asian American Studies

Danielle Monique Rodgers
Master of Arts, Ethnic Studies

Christina Shen
Master of Arts, Asian American Studies

Andrew Van Vai
Master of Arts, Ethnic Studies

The College of Health & Social Sciences

David E. Canales
Master of Science, Counseling

Jennifer Shu Fern Chong
Master Public Administration

Melanie Anne Gerdes
Master of Arts, Family and Consumer Sciences

William Scott Hubert
Master of Science, Recreation, Parks, and Tourism

Stephanie Monique Johnson
Master of Arts, Human Sexuality Studies

Kayla Lynn Katzman
Doctor Physical Therapy, (Joint Program with University of California, San Francisco)

Michelle Kimberly LaFaille
Master of Science, Kinesiology

Madeleine Stephanie Marroquin-Serrano
Master of Arts, Gerontology

Lucy Rios
Master of Public Health

Brian Sumstine
Master of Science, Nursing (Accelerated Entry Level Nursing)

Katherine Grace Hidemi Takeshita
Master of Science, Nursing

Sarah Weir
Doctor Physical Therapy, (Joint Program with University of California, San Francisco)

Sydney Rogers Woodward
Master of Science, Counseling (Marriage, Family, and Child Counseling)

Monica Maria Xuereb
Master of Social Work

Carlos Sebastian Zepeda
Master of Science, Kinesiology

The College of Science & Engineering

Gabriela Lucia Alvarez Azanedo
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Sanberk Suleyman Atalay
Master of Science, Chemistry (Biochemistry)

Aditya Bodi
Master of Science, Computer Science

Jessica Daigdigan Briones
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Jonathan Cabrera Garcia
Master of Science, Physics (Astronomy)

Natasha Latrice Crawford
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Jakob Josa Matthias Dohrmann
Master of Science, Computing Science (Computing for Life Sciences)

Joanna Donatelli
Master of Science, Biomedical Science (Stem Cell Science)

Kathya Monserrat Garcia
Master of Science, Psychology (Industrial/Organizational Psychology)

Osama Hasan
Master of Science, Engineering (Energy Systems)

Matthew Thomas Heid
Master of Arts, Mathematics

Beibei Jiang
Master of Science, Computer Science

Amanda Brooke Johnson
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Angela E. Lane
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Celeste Lopez
Master of Arts, Psychology (Developmental Psychology)

Madu Nzerem
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Jose Martin Ortega Jr.
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Maria Jose Pastor-Infantas
Master of Science, Biology (Ecology, Evolution, and Conservation Biology)

Wagner Peng
Master of Arts, Psychology (Developmental Psychology)

Cynthia Michelle Perez
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Sharon Pidakala
Master of Science, Psychology (Industrial/Organizational Psychology)

Sarah Elizabeth Purnell
Master of Arts, Psychology (Mind, Brain, and Behavior)

Kelly Ann Santos
Master of Science, Interdisciplinary Marine and Estuarine Sciences

Jing Yin Weng
Master of Science, Biology (Cell and Molecular Biology)

Sean Leland White
Master of Science, Psychology (Industrial/Organizational Psychology)

Christina Y. Wong
Master of Arts, Psychology (Mind, Brain, and Behavior)